Marzec 2012 r. - Ukraina, Mołdawia, Rosja

Email Drukuj PDF

W dniach 18-29 marca 2012 r. na zaproszenie Fundacji Rozwoju Świętochłowic w Polsce gościła 11 osobowa grupa studentów z Ukrainy,  Mołdawii i Rosji. Wizyta studyjna Studentów organizowana była w ramach  programu Study Tours to Poland koordynowanym w Polsce przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a współfinansowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Pierwsze dni nasi goście spędzili w stolicy. Odwiedzili Sejm i Senat, biuro STP no i znalazło się też trochę czasu na zwiedzanie. Następnie przyjechali na Śląsk. Na Śląsku studenci  odbyli cykl spotkań i warsztatów w różnych miastach. W Świętochłowicach odwiedzili Fundację Rozwoju Świętochłowic, gdzie zostali przywitani przez Ewę Musiał, członka zarządu Fundacji, następnie siedzibę Śląskiej Telewizji Miejskiej, gdzie zapoznali się działalnością miejskiej telewizji kablowej i udzielili wywiadów (materiał z wizyty naszych gości w ŚTM dostępny na stronie http://www.tvstm.pl/artykul/study-tours-959) oraz firmę rodzinną „SMAKOSZ” Ewy i Andrzeja Mieszkowskich, gdzie jak zwykle czekały na nich słodkie niespodzianki. W Świętochłowicach odwiedzili również Salezjański Wolontariat Misyjny (spotkanie z wolontariuszami i ich opiekunem) a także brali udział w warsztatach integracyjnych, dotyczących pracy w zespole oraz tanecznych prowadzonych przez Tomka Nieradzika. W Gliwicach odwiedzili  Urząd Miasta  Gliwice, gdzie w czasie spotkania z rzecznikiem prasowym Markiem Jarzębowskim przybliżone im zostały zadania samorządu w Polsce oraz Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych (Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, Centrum Wolontariatu) i Willę Caro. W Katowicach gościli w Uniwersytecie Śląskim, gdzie spotkali się z przedstawicielami samorządu studenckiego, Biura Karier UŚ, Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Wydziału Współpracy Międzynarodowej UŚ oraz Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej UŚ, a także w Śląskiej Fundacji Obywatelskiej LEX CIVIS, Sejmiku Województwa Śląskiego, Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej oraz Centrum Aktywności Lokalnej w Szopienicach i Nikiszowcu. W Koszęcinie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbyli warsztaty taneczne, zwiedzali kompleks pałacowy oraz wystawy oraz spotkali się z przedstawicielem Fundacji Lokalna Grupa Działania „Spichlerz Górnego Śląska”  Był też czas na chwilę wytchnienia, wyjście do klubu z karaoke, podzielenie się informacjami o swoich krajach w ramach wieczorku słowiańskiego oraz zaskakujące spotkania. Oprócz województwa śląskiego i Warszawy nasi goście odwiedzili także województwo małopolskie a w nim – Oświęcim, gdzie odwiedzili Centrum Edukacyjne przy Centrum Żydowskim i Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz Kraków, w którym spotkali się z przedstawicielem Towarzystwa Białoruskiego oraz zwiedzili Wawel, Stare Miasto, Kazimierz i Muzeum „Podziemia rynku”. Kraków był ostatnim miastem jakie odwiedzili nasi studenci w ramach wizyty, bo z Krakowa właśnie rozjechali się do domów.

Dzięki dużemu zaangażowaniu się osób przyjmujących wizytę w poszczególnych instytucjach i organizacjach, w których odbyły się spotkania ich poziom merytoryczny był wysoki, co nasi goście wielokrotnie podkreślali. W trakcie całej wizyty studentom towarzyszyli wolontariusze Fundacji Rozwoju Świętochłowic, opiekowali się oni grupą dowożąc i towarzysząc podczas spotkań, a także organizując czas wolny.

Wizyta studyjna została oceniona bardzo pozytywnie przez jej uczestników. Całość pobytu w Polsce, zakończyły podziękowania ze strony gości i wyrażanie opinii nt. dużej wartości tego, co zobaczyli, z kim się spotkali.

 

Zagranica