Studenci z 4 krajów, czyli Study Tours to Poland 2013

Email Drukuj PDFW dniach 13-24 października 2013 r. na zaproszenie Fundacji Rozwoju Świętochłowic w Polsce gościła 11 osobowa grupa studentów z Ukrainy, Mołdawii i Białorusi. Wizyta studyjna Studentów organizowana była w ramach  programu Study Tours to Poland administrowanym w Polsce przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Fundację Borussia, a współfinansowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Pierwsze dni nasi goście spędzili w Krakowie. Mieli okazję nie tylko zwiedzić  Kraków ale także uczestniczyć w spotkaniach w Klubie Jagiellońskim oraz Fundacji Artes. Na Śląsku studenci  odbyli cykl spotkań i warsztatów w różnych miastach. W Świętochłowicach odwiedzili Fundację Rozwoju Świętochłowic (siedzibę organizatora), siedzibę Śląskiej Telewizji Miejskiej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny, brali również udział w warsztatach integracyjnych oraz dotyczących pracy w zespole. W Gliwicach odwiedzili  Urząd Miasta  Gliwice oraz Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, EVS – Wolontariat Europejski i Palmiarnię. W Katowicach gościli w Uniwersytecie Śląskim, gdzie spotkali się z przedstawicielami samorządu studenckiego, Biura Karier UŚ, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Wydziału Współpracy Międzynarodowej UŚ oraz Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej UŚ, a także w Śląskiej Fundacji Obywatelskiej LEX CIVIS, Sejmiku Województwa Śląskiego, firmie broKat . W Rudzie Śląskiej – Stowarzyszenie ProEthica. W Cieszynie odwiedzili Zamku Cieszyn gdzie mogli zapoznać się z innowacyjną przedsiębiorczością wykorzystaniem tradycji i designu w przedsiębiorczości. Nasi goście odwiedzili także Oświęcim (Centrum Edukacyjne przy Centrum Żydowskim i Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau) oraz Wrocław (Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa).

W realizację wizyty w Polsce włączyło się kilkunastu polskich studentów. Wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Białorusi, Mołdawii i Ukrainy uczestniczyli w różnych wydarzeniach towarzyszących wizycie. Jednym z nich był wieczór słowiański, czyli tradycyjne spotkanie studentów, podczas którego poznawano kulturę, obyczaje, tradycje, historię poszczególnych krajów.